wi-fi

Bu sefer ben yazmıcam genelde bu tur seyleri sevmem ama hoşmuma gittiği için bir başkasının yazını koyucam sayfama. Belki yakında onunda bir blog sayfası olur 🙂

written by 0xyGen
1 – evimin içine kadar elektromagnet radyasyonlardan oluşan internethatlarını teklifsizce sokuşturan komşularımdan iyi niyetimle ikram olarak kabul ettiğim ve edilen bağlantı yolunun kullanılmasıdır. bunun “kaçakçılık” suçunu anımsatacak şekilde “kaçak” kelimesi ile ifade edilmesi talihsiz bir hatadır.
2 – ne büyük çiledir. einizden çeker bi tane. komşu sadece aşure ikram etmez nihayetinde. oradan girersniz nete. sonra çat kapatır modemi. aha kaldınız ortada. evi dolanır bi ağ daha bulursunuz; ama oradan bağlanmak için de blkon kapısının önünde dikilip göğüs hizasından yukarıda tutmanız gerekir aleti. o da pis yoruyor ak.
3 – türkiye’de wireless cihazların yaygınlaşması, insanların da ekseriyetle wep‘tir bilmemnedir hak getire sistemlerini kurmasıyla yaygınlaşan olay. yakında büyükşehirlerde wireless internet ağı turkcell kapsama alanını geçecek, biliyorum.
4 – elektiriği kablo çekerek kaçak kullanan arkadaşların bu kez kabloya dahi gerek olmadığını öğrenince pek sevinecekleri eylemdir. yaşasın wireless’tır.
5 – özellikle yıldız teknik üniversitesi civarındaki evlerin kira fiyatlarını yükselten durumdur, emlakçıların kombi, badana gibi önemsedikleri şeylerden biri haline gelmiştir öğrenciler için.
6 – internet bağımlılığının insanı sürükleyeceği son noktadır.en geç iki hafta içinde mahallenizdeki tüm adsl kullanıcıları sizi farkedip güvenlik koyunca sinirlenmemek de elde olmuyor.evin içinde dört dönüp belki burdan başka birine bağlanırım umuduyla dolaşıp duruluyor bir süre sonra “evin tüm iyi çeken yerleri” hakkında uzman oluyorsunuz,belli bir pozisyonda bağlantıyı yakaladıysanız da o pozisyonu bozmamak amacıyla sırt-kuyruk sokumu-boyun ağrılarına mağruz kalınıyor.aynı zamanda mahallenizde ne kadar çok wireless kullanan kişi olduğunu da öğreniyorsunuz.download sırasında kapı çaldığında adrenalin oranınız tavan yapıyor.bazen güvenlikli olduğu halde bazı ağlara bağlanabildiğinizde ise gözlerinizden yaşlar süzülüyor.yani aslında hem duygulu hem heycanlı hem de sosyal bir eylem.
7 – hatta bağlanmak istediğin vakit ekranda beliren “aman bu hat güvensiz” yok efendim “izlenebilirsiniz” laflarına rağmen bağlan dediğinizde ve online olduğunuzda dört köşe olursunuz..kaçak kaçak kullanılan modem şifreledikten sonra neler olur bilemem ama halen böyle bir wireless netten faydalanmaktayım..iş hukuksal olarak bir dava boyutuna gelebilir diye de korkmuyorum..madem böyle bir kısıtlama olayı mümkün, daha önce yapsaydı..
asıl senin wireless Modem’ in beni tahrik ediyor..ben onu dava edeceğim..
8 – her ne kadar farkında olmasa da paylaşımsever komşum sayesinde her gün gerçekleştirdiğim ve tadına doyamadığım eylem. sabahlara kadar sömüresi geliyor insanın.
9 – bana kadar ulaşan kablosuz internet yayınından faydalanıyorum, hem o dalgalar benim vücudumdan da geçiyor, bir nebze kullanmak hakkımdır diyerekten yaptığım olay.
şifrelilere bağlanmıyorum, hukuki açıdan sakıncalı olabilir, şifre kırıyorsun sonuçta, diğeri şifresiz bağlantı. böyle şifresiz bir bağlantıya bağlanırken, şöyle düşündüm : şifreyi ben koyayım, hem başkaları bağlanamaz, bant genişliği bölünmez, bağlantı sahibi de kıllanmaz. (çünkü kablosuz yayın yapılan modem sahibi ethernet kablosuyla bağlanıyordu, modem menüsünden anladım) sonra modem menüsüne, fabrika ayarlarında belli olan şifre ile kolayca girerek, kablosuz ağı şifreledim. hem de, ne akla hizmetse, wpa2 seçeneği ve yanılmıyorsam 20 haneli bir şifre ile. artık başkaları istese de kıramayacaktı bu şifreyi.-çok zekiyim ya-(o zaman mac adress filtering’den bihaberdim) neyse, sonra çıktım modem menüsünden, tekrar bağlanmaya çalıştım. kullandığım programın wpa2’yi desteklemediğini farketmem uzun sürmedi, başka program denedim, o da olmadı. ortada kalakaldım. elimle şifrelediğim bağlantıya bağlanamadım. sizin de aklınıza böyle bir hinlik gelirse diye yazayım dedim. gitti gül gibi bağlantı. bak aklıma geldi yine, ooof of.
10 – simit 40 ykr, çay 75 ykr; kaçak wireless kullanmanın keyfi paha biçilemez diyerek yaptığım harika şey

1 Reply to “wi-fi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir